Turul Franței 2018 în direct la TV: ghid complet de acoperire ITV și Eurosport și program de etapă

Ce Film Să Vezi?

Turul Franței din 2018 s-a încheiat, cei mai buni bicicliști din lume parcurgând peste 21 de etape istovitoare în cursa către Paris.

Publicitate

Acoperirea TV live în Marea Britanie este atât pe ITV4, cât și pe Eurosport, chiar până la linia de sosire - pe care Geraint Thomas se așteaptă să o traverseze pe primul loc - la Champs-Elisee la Paris duminică, 29 iulie.

• Calendarul Sport on TV 2018: cum să urmăriți Cupa Mondială FIFA, Wimbledon și multe altele
  • Cum să urmăriți noul sezon Premier League la televizor - programele, costurile și drepturile sportive dezvăluite

Cum pot viziona Turul Franței la televizor și online?

Acoperirea zilnică live a turului va fi afișată pe ITV4 și Eurosport (a se vedea mai jos pentru orele exacte), deși ultima zi (duminică, 29 iulie) va fi live pe ITV .

Acoperirea etapei finale va fi difuzată de la 15-19 pe ITV și 14:30 - 18:30 pe Eurosport. Etapa 21 se desfășoară de la Houilles la Champs-Élysées din Paris - o distanță de 116 km.

Cursele din fiecare zi vor fi, de asemenea, disponibile pentru a fi transmise în direct online prin intermediul Hub ITV si Jucător Eurosport .

răzbunare body dexter

În fiecare zi va exista un spectacol de evidențiere atât pe ITV4, cât și pe Eurosport 1 de la ora 19:00 (deși va sari la ora 21:00 în ultima zi a competiției pe ITV4).

Pot viziona Eurosport dacă nu sunt abonat?

Da, există o opțiune de a urmări acoperirea cu bicicleta a Eurosport chiar dacă canalul nu face parte din pachetul dvs. TV.

Dacă ești Abonat Amazon Prime , vă puteți înscrie pentru a viziona Eurosport prin intermediul lor Serviciul Amazon Channels . Vă oferă o perioadă de încercare gratuită de șapte zile, iar apoi puteți plăti pentru a urmări doar luna cursei fără a fi nevoie să plătiți pentru contractul de un an. Un serviciu similar este, de asemenea, disponibil pe serviciu de streaming online TV Player .

plantă de mazăre fluture de vânzare

Chris Froome concurează în Turul Franței 2018?

(Getty)

Da - la începutul lunii iulie, organul de conducere mondial al ciclismului, UCI, a renunțat la un caz antidoping împotriva câștigătorului de patru ori al turneului Franței, ceea ce înseamnă că va putea participa la competiție.

Britanicul, în vârstă de 33 de ani, a declarat că este recunoscător și ușurat să pună capăt unei emoționante nouă luni - și dorește să se întoarcă în șa pentru a-și apăra titlul.

Cine este în echipa Sky cu Geraint Thomas pentru Turul Franței?

Froome conducea echipa, dar pilotul galez Geraint Thomas este sigur că va trece linia de sosire la Paris pe primul loc. Este susținut de colegii Sky Froome (care urmează să termine pe locul trei), Luke Rowe, Egan Bernal, Jonathan Castroviejo, Michal Kwiatkowski, Gianni Moscon și Wout Poels.

Cine au fost favoriții pentru a-l provoca pe Chris Froome?

Romain Bardet (Getty)

Doar șapte piloți care concurează în turneul din acest an au câștigat toate cele trei Grand Tours. Dintre aceștia, Froome a fost probabil favoritul de a purta Maillot Jaune îndreptându-se în cursă, dar se aștepta să se confrunte cu o concurență dură față de favoritul de acasă Romain Bardet (alergând cu echipa Ag2r-La Mondiale) , care a terminat la doar 2 minute și douăzeci de secunde în spatele său în 2017. A terminat pe locul doi anul precedent.

Richie Porte (Fotografie de Tim de Waele / Getty Images)

Cu toate acestea, australian de 33 de ani Richie Porte (BMC Racing) a fost al doilea favorit al casei de pariuri pentru a câștiga concursul în acest an, în ciuda faptului că nu a câștigat niciodată o singură etapă la 11 starturi în cele trei Grand Tours. Cu toate acestea, și-a revenit complet dintr-un accident terifiant pe Mont du Chat, în cursa anului trecut, și a câștigat Turul de Suisse în iunie.

Adam Yates

Care este ruta pentru Turul Franței din 2018?

Spre deosebire de anii anteriori în care Turul a început în țări din afara Franței, anul acesta aproape traseul întreg rămâne pe teritoriul francez, în afară de o scurtă incursiune în Spania în etapa 16.

Publicitate

Traseul de 3.351 km parcurge trasee clasice de ciclism, inclusiv Alpe D’Huez și pietrișurile Paris-Roubaix. Anul acesta se introduce și un start de grilă pentru Etapa 17, o linie de 65 km și una dintre cele mai scurte etape din istoria Turului Franței.